10. 2023'te Rust'ta Daha İyi Olmanız İçin Hızlı İpuçları

2023'te Rust'ta Daha İyi Olmanız İçin Hızlı İpuçları

Rust oynayan oyuncular, bu oyunun acımasız ve tehlikeli olduğunu keşfederler. Sunucuda ilerlemek için ilk adımlar çok önemlidir. Aynı zamanda, başlangıçtan itibaren genel deneyim kazanmak için oyunculara yardımcı olur. İşte Rust'ta oyun deneyiminizi geliştirebilecek bazı ipuçları:

Hızlı bir şekilde odun biriktirin

Odun, Rust'ta biriktirilebilecek en önemli erken oyun kaynaklarından biridir. İlk başlangıç üssünü inşa etmek için gereken tek bileşendir. Ayrıca, kamp ateşi ve depolama kutusu gibi eşyaları yapmak için de gereklidir. Odun biriktirmek için oyunculara sadece bir taş gibi mütevazı bir eşya gereklidir. Bu basit araçla ağaçları vurarak odun biriktirebilirler. Bu şekilde makul miktarda odun elde ederler. Oyuncular, 75 metal parçası ve 100 odun biriktirdiklerinde balta yapabilir ve odun biriktirme hızlarını artırabilirler. Rust'ta oynarken, daha güçlü baltaların her ağacı kestiklerinde daha fazla odun tahtası verdiğini fark ederler.

Güvenli bir nokta seçin ve bunu üssünüz olarak kullanın

Yeni başlayan dostu bir sunucu seçseniz bile, üssünüzün soyulma tehlikesiyle karşı karşıya kalma ihtimali vardır. Bu nedenle, ilk üssünüz için izole bir konum seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. Bu size yeterli miktarda kaynakla başlamanıza ve bir üs geliştirmenin temellerini öğrenmenize olanak tanır. Rust'ta birkaç saat geçirdikten ve oyunun mekaniğini biraz daha iyi anlamaya başladıktan sonra üssünüzü başka bir yere taşıyabilirsiniz. Güvenli bir yer arıyorsanız, ormanlık alanlarda bulabilirsiniz. Bu size çok sayıda saklanma yeri sunar. Ayrıca, kapınızın dışında kolayca toplayabileceğiniz birçok malzemeye yakın olursunuz. Kararsızsanız, ilk üssünüzü nasıl tasarlayabileceğinizi gösteren YouTube videolarını izleyebilirsiniz.

Hemen bir uyku tulumu yapın

Rust oynarken ilk birkaç saat içinde ölürseniz, önceden yapılması gereken bir uyku tulumunuz olduğundan emin olmanız gerekir. Uyku tulumunda uyuduğunuzda, ölümünüzden sonra yeniden doğma noktası oluşturur. Eğer bir uyku tulumunuz yoksa, düşmanlarınızdan veya doğal sebeplerden ölse bile sahilde yeniden doğar. Eğer üssünüzü sahilden uzakta, derin ormanda inşa etmeyi tercih ederseniz, kurtuluş için uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekebilir. Uyku tulumu yapmak için 30 adet kumaşa ihtiyacınız olacak ve bu kaynağı yeşil Noel ağacına benzeyen kenevir çalılarından elde edebilirsiniz.

Kendinizi aydınlatmaktan kaçının

Gece bir kamp ateşi veya meşale kullanarak etrafınızı aydınlatmak cazip gelse de, bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Bazı durumlarda oyuncuların görüşü zor olabilir, ancak bir meşale veya kamp ateşi yakarsanız, düşman oyuncular hemen sizi fark edip hedef alabilir. Eğer basit bir sunucuda oynuyorsanız, sessiz bir kamp ateşi yakarak kaçabilirsiniz, ancak bu tehlikeli bir girişim olacaktır. Çoğu durumda, kendinizi aydınlatmamaya ve hem kendinizi hem de üssünüzü güvende tutmaya çalışmalısınız.

Kaynakları etkili bir şekilde biriktirin

Rust'ta kaynak biriktirme mekaniği, oyuncuların kaynakları nasıl topladıklarıyla ilgilidir. Bir oyuncu bir kaya veya ağaca vurduğunda, kırmızı X noktasına odaklandığından emin olmalıdır. Kırmızı X'e vurduğunda, diğer herhangi bir yere vurmakla karşılaştırıldığında kaynağı daha hızlı bir şekilde biriktirebilir. Bu strateji, oyuncular bir keski veya balta yaptığında etkisiz hale gelir, ancak Rust'ın başlangıç saatlerinde bir taşları olduğunda geçerlidir.

Üssünüzü koruyun

Birçok oyuncu farkında olmasa da, üs çürümesi Rust için önemli bir özelliktir. Bir oyuncunun üssünün yapıları çürümeye başlar ve sonunda çöker eğer düzenli bakım yapılmazsa. Bakım yönetimi için oyuncuların üslerine bir araç dolabı yapmaları gerekmektedir. Bu, bin parça oduna ihtiyaç duyar. Genellikle, oyuncular üslerinin parçalanmaması için gerekli miktarda kaynağı yerleştirmeye devam etmelidir. Bununla birlikte, oyuncular genişledikçe üslerini korumak için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyacaklar.